מה ללבוש לראיון עבודה

ראיון העבודה האחרון שחוויתי היה אי שם בשנת 2011 (אם לא לוקחים בחשבון את שבוע האופנה שהוא כמובן סוג של "ראיון עבודה" בלתי פוסק מסוג לגמרי אחר 😉 ). הראיון הזה נקבע בספונטניות מעכשיו לעכשיו מבלי שהיה לי זמן לתהות איך להתכונן לראיון העבודה והגעתי אליו לבושה במה שלבשתי באותו הרגע, שמלה בצבע סגול זרחני לא מאוד ייצוגית וב"מאוד", אני מתכוונת בכלל לא. ישבנו בקפה "ארומה" לראיון מאוד לא פורמאלי שהפך לעבודה הכי ארוכה, מאתגרת, מעניינת ומהנה שלי. אבל אין ספק שהמזל האיר לי פנים בהרבה מובנים, ואלמלא אותו מזל, הסיפור הזה יכול היה להסתיים לגמרי אחרת. 

בכל מה שנוגע להכנה לראיון עבודה לא כדאי לסמוך על המזל. בדיוק בשביל זה יש בעולם הזה נשים כמו לירז אברהם, מאמנת הכנה לראיונות עבודה שזה אומר מפגשי הכנה אישיים כולל סימולציה של ראיון או סוגי ראיונות וכולל גם מפגש מול הארון שבו בוחרים בקפידה מה ללבוש לראיון. מחקרים (כלומר ויקיפדיה) אומרים שלוקח לנו פחות מדקה לגבש דעה על מישהו על סמך רושם ראשוני. למה שאנחנו לובשים יש כמובן השפעה עצומה על הרושם הראשוני שאנחנו מיצרים והחלטה שעשויה להראות פעוטה כמו איזו חולצה ללבוש, מה צבע הלק שלי ואיזו שרשרת לענוד, יכולות לקבוע את עתידנו המקצועי. 

נפגשתי עם לירז לסשן צילומים וללמוד קצת על מה אומרות הבחירות האופנתיות שלי בפוסט הזה ואיך כדאי להתלבש לראיון עבודה כי אין לדעת מתי אצטרך ללטש שוב גם את המיומנות הזו בעולם ה(לא) אמיתי שמחוץ לחיי הבלוגינג שלי…

אופציה ראשונה: מכנסיים שחורים וחולצה מכופתרת

מה ללבוש לראיון עבודה
צילום: ורד פרקש

בואי נדבר רגע על מה שאת לובשת ומה מיוחד בהופעה הזו שנחשבת "עוברת טוב".

"בחרתי ללבוש מכנסיים שחורים, חולצה לבנה ונעלי עקב בצבע צהוב בננה. מה שחשוב בהופעה כזו זה שהבגדים לא ימשכו יותר מידי תשומת לב ולא יגמרו להסחת דעת בזמן הראיון. אחת הדרכים הקלאסיות להשיג את זה היא על ידי לבישת צבעים בהירים, ובעיקר חולצה בהירה משום שזה מה שהמראיין רואה בזמן הראיון. נעליים חשוב שיהיו סגורות ואפשר כאן כן לתת קצת צבע כי זה מוסיף משהו להופעה אבל לא מסיח את הדעת בזמן הראיון עצמו."

הכנה לראיון עבודה
צילום: ורד פרקש

אני לבושה בסגנון אחר לגמרי משלך, הרבה יותר משוחרר, וגם לגביו את אומרת שהוא עובר טוב. יכולה לספר למה?

"החולצה שאת לובשת אמנם משוחררת, אבל עדיין מאוד סולידית ולמרות הגזרה היותר משוחררת היא עדיין מחויטת. השילוב שלה עם מכנס שחור קלאסי ונעלי עקב שחורות סגורות משלים את ההופעה להופעה מכובדת. מאוד חשוב להרגיש נוח בתוך מה שבחרנו ללבוש. לא כולם מרגישים נוח בחולצה מכופתרת סגורה עד הסוף וחשוב לדעת שגם בתוך מה שנחשב "מחויט" יש הרבה מקום וצריך להתאים את הסגנון למי שלובש אותו כי אם הוא לא ירגיש נוח בבגדים סביר להניח שזה יצא החוצה גם בזמן הראיון בצורה כזו או אחרת". 

צילום: ורד פרקש. חולצה: מעיין פז; מכנסיים: אלף אלף; נעליים: שני בר
טיפים לראיון עבודה
צילום: ורד פרקש
צילומי תדמית
צילום: ורד פרקש

אני לא מסוגלת לצאת מהבית בלי איזה שרשרת בעלת נוכחות. מה הכללים לגבי שרשראות?

"אפשר בהחלט לענוד שרשרת והיא יכולה להיות ארוכה אבל בדומה לחולצה, שלא תהיה בולטת מידי, צבעונית מידי או מנצנצת מידי. צריך לזכור, שבסוף חשוב לנו שבזמן הראיון יקשיבו לנו ולא נרצה שחוסר תשומת לב בגלל תכשיט בוהק מידי יגרום למראיין לפספס את הדבר הכי חשוב שאמרנו.

גם לגבי לק ואיפור כדי לבחור בצבעים בהירים ואיפור סולידי. הלק בצבע בורדו שלך למשל, פחות עובר…"

קוביה הונגרית
צילום: ורד פרקש. השרשרת עובדת, הלק קצת פחות...

אופציה שניה - מכנס כהה, חולצה לא מכופתרת וג'קט

יכולה להגיד מה מאפיין את ההופעה הזו שבחרת ללבוש?

"בחרתי ללבוש מכנס שחור אלגנטי וחולצה לבנה בלי כפתורים אבל עדיין ייצוגית ומכובדת. זה לבוש שבהחלט מתאים גם לראיונות לתפקידים ניהוליים בכירים."

לבוש נכון לראיון עבודה
צילום: ורד פרקש
מתחם B All
צילום: ורד פרקש

אני פחות קלאסית ממך, ועדיין את אומרת שהמראה הזה עובד. יכולה להסביר למה?

"בסיס של חולצה שחורה נקיה הוא בסיס טוב להתחיל איתו. בחרת במכנסיים מחויטים בצבע ירוק בקבוק שזה צבע כהה שמשדר פורמאליות לא פחות ממכנס שחור קלאסי. השילוב של הג'קט הבהיר והפרחוני משלים את המראה הכללי ונותן צבע ובהירות מבלי להגזים. גם הנעליים הכסופות מתאימות פה כי הן סולידיות בצורתן ובעיקר, סגורות ולא מוגזמות מבחינת העקב. 

המסר פה הוא שאפשר בהחלט להשאר יצוגיים מבלי לוותר על הסגנון האישי שמאפיין אותנו בחיים ש"מחוץ" לראיונות העבודה."

ג'קט ייצוגי
צילום: ורד פרקש; ג'קט: אווה מנדלבאום; חולצה: צוקר; מכנסיים: COS; נעליים: מסימו דוטי
צילום: ורד פרקש
מכונת כתיבה ישנה
צילום: ורד פרקש

מה לא ללבוש לראיון עבודה

הפעם אנחנו לבושות פחות מוצלח. ספרי לנו בבקשה למה. 

"את לובשת ג'ינס מאוד מקושקש וגופיה כסופה מנצנצת שמאוד מושכת תשומת לב וגם חושפת את הקעקוע. בכלל בלבוש לראיון לא חושפים כתפיים ולא לובשים גופיות. אני לובשת ג'ינס עם קרעים, גופיה ונעלי עקב ורודות. אנחנו עושות פה את כל הטעויות האפשריות. אלו בגדים שלא מתאימים לראיון עבודה, הם לא משדרים רצינות וגם החשיפה של הקעקועים היא בעייתית במקרה שהמראיין שלנו הוא טיפוס שמרן."

מה לא כדאי ללבוש לראיון עבודה
צילום: ורד פרקש
צילום: ורד פרקש
ג'ינס של מארק ג'ייקובס
צילום: ורד פרקש; ג'ינס: מארק ג'ייקובס

ג'ינס בלי קרעים ובלי ציורים וקשקושים כן יכול לעבוד?

"אם כבר מחליטים כן ללכת עם ג'ינס הוא צריך להיות כהה, בלי קרעים ובלי ציורים ועדיף בכל מקרה לא ללבוש אותו לראיון לתפקיד ניהולי."

בגדים ליציאה
צילום: ורד פרקש

יש כללים שחשוב לדעת גם לגבי תיקים?

"לא כדאי להגיע עם תיק גדול מידי ולא להתחיל לפשפש ולחפש משהו ולא למצוא כי זה לא נראה טוב. גם כאן לבחור משהו סולידי ובגודל סביר."

תיק של כיסים
צילום: ורד פרקש; אני עם תיק של "כיסים"

כמי שיצא לה לראיין לא מעט עובדים, האם יצא לך להתקל במראוינים שעשו טעויות  בבחירת הלבוש שלהם לראיון?

"בהחלט. היה לי מרואין שהגיע עם מכנסיים קצרים ונעלי קרוקס. כמובן שהוא לא התקבל. הייתה לי גם מרואיינת שעשתה בחירה טובה בחלק העליון וגם עשתה רושם מאוד מאוד טוב בראיון. רק כשהיא קמה ראיתי שהיא לובשת חצאית מיני צמודה עשויה עור וזה בהחלט העיב על הרושם שהיא עשתה. התלבטתי אם לקבל אותה לעבודה ובסוף החלטתי לעשות איתה שיחה מקדימה גם על נושא הלבוש כי התפקיד שהיא התראיינה אליו הוא תפקיד הדרכה וללבוש יש תפקיד חשוב בו. רק אחרי שליבנו את הנושא הזה קיבלתי אותה לעבודה אבל כמובן באותה מידה היא הייתה יכולה ליפול על מראיין אחר פחות סובלני ולאבד את התפקיד הזה שהיא עושה היום בצורה מצוינת. זה רק מדגיש כמה חשוב להשקיע בבחירת הלבוש לראיון לא פחות מאשר במה שנספר בו."

הפקת אופנה
צילום: ורד פרקש.

רוצות עוד טיפים רלוונטיים לראיון עבודה? איפה תוכלו למצוא את לירז

אם את בתקופה של חיפוש עבודה, או יש לך חברות שמחפשות עבודה, נשמח מאוד אם תפיצי הלאה את הטיפים החשובים האלה לראיון עבודה. ואם את רוצה ליצור קשר עם לירז או להעביר את פרטיה לאחרות שזה רלוונטי להן, אלו הדרכים ליצור איתה קשר:

מייל: Liraz1on1@gmail.com

טלפון: 050-3252535

עמוד הפייסבוק העסקי

עמוד הפייסבוק הפרטי

אינסטגרם

צילום: ורד פרקש

אשמח לשמוע מה חשבת על הפוסט בתגובות למטה ואם אהבת או אפילו רק סימפטת ;-), יעזור לנו מאוד אם תגיבי גם בפייסבוק ותשתפי אצלך בעמוד כדי שנשים נוספות יוכלו להחשף ולתמוך ביצירה ישראלית מקורית ובתכנים האיכותיים עליהם אנחנו עובדות כל כך קשה. 

אשמח לראות אותך גם בעמוד הפייסבוק של "תלתלים" ובחשבון האינסטגרם השוקק שלי. ואם עדיין לא נרשמת לרשימת הדיוור של "תלתלים" ואת רוצה להמשיך ללוות ולתמוך גם בבלוג וגם במעצבות מקומיות מיוחדות, להחשף לאופנה ישראלית ולהיות הראשונה ששומעת על ההנחות הכי שוות, הנה החלונית להרשמה:

14 תגובות על “מה ללבוש לראיון עבודה

 1. מירב 30/06/2018 / 10:27

  פוסט מצוין, רק: מכנסיים ולא מכנס. אם אלבש מכנס אחד לראיון עבודה – הרגל החשופה השנייה עלולה להיות מרכיב בעייתי בהופעה…

  • הילה בן חנוך-לוי 30/06/2018 / 17:09

   מזל שבעלי לא ראה את זה. היה נוזף בי קשות. תודה לך

 2. ציפי 30/06/2018 / 08:45

  פוסט מעולה וטיפים טובים. אני שמחה שכרגע אני לא צריכה להתלבש לראיון עבודה, אבל אם אצטרך אחד כזה אחזור להסתכל. אני חושבת שבכלל למקומות עבודה הבגדים צריכים להיות שונים וקצת יותר מחויטים.אני גם שמה לב שההתיחסות שלי לביגוד משתנה עם הגיל והיום זה מוקפד יותר.

  • הילה בן חנוך-לוי 30/06/2018 / 17:09

   שמחה בשבילך גם כן 😉

 3. המתלבטת 30/06/2018 / 07:02

  אני מסכימה עם הענין שצריך להרגיש בנוח עם מה שלובשים אבל עדין לא לשכוח כי מדובר בראיון עבודה שיש בו חשיבות מסוימת למראה שאנו משדרים. חשוב שלא תהיה הגזמה לשני הכיוונים.

  • הילה בן חנוך-לוי 30/06/2018 / 17:09

   נכון מאוד.

 4. חן יאקה-שומרון 28/06/2018 / 06:00

  אני חייבת לציין שלמרות שאני עובדת מהבית אני מקפידה "להתלבש לעבודה" בכל בוקר. לבגדים יש הרבה כח פסיכולוגי בעיני.
  אותו הדבר לגבי פגישות עם לקוחות, שזה בהרבה מקרים מאוד דומה לראיון עבודה, בטח כשאני עוסקת בעיצוב, למראה יש חשיבות מאוד גדולה. זה לא חייב להיות אלגנטי ופורמלי אבל חייב להיראות מכבד ומקצועי.

  • הילה בן חנוך-לוי 30/06/2018 / 16:57

   מדהים כמה שזה נכון. והקפיד להתלבש גם כזו רק את בבית זה רעיון אדיר וכל כך חשוב!

 5. יונית צוק 26/06/2018 / 06:32

  פוסט מהמם! בחיי. כמה שעשה לי חשק להתלבש לעבודה. הצילומים מדהימים והטיפים מעולים. רוצה פוסט המשך לגבי מה ללבוש להרצאה 🙂

  • הילה בן חנוך-לוי 30/06/2018 / 16:57

   לירז לתשומת ליבך 😉

 6. נילי 25/06/2018 / 07:02

  טיפים מעולים 🙂 אני חושבת שהכי חשוב זה להתלבש עם בגדים שנוחים לך – אם את לובשת ביום-יום ג'ינס וטישרט, אני לא בטוחה שתרגישי נוח עם חולצה מכופתרת ומכנסיים מחויטים. ככה זה אצלי לפחות, הבגדים משליכים על איך שאני מרגישה ואם אני לא מרגישה נוח בבגדים שלי אז יראו את זה גם בחוץ (וגם בריאיון…)

  • הילה בן חנוך-לוי 25/06/2018 / 18:20

   אני מבינה מה את אומרת כי גם אני לא הטיפוס הכי מחויט שיש אבל אם תשימי לב הסגנון "המחויט" שאני לובשת שונה מאוד ממה שלירז לבשה וכמו שהיא ציינה, הוא עובד בדיוק באותה מידה. זה בדיוק מה שאהבתי בטיפים שלה שהיא הצליחה למצוא הת הסגנון שלי בתוך הסגנון הרשמי יותר.

  • עופרי פז 27/06/2018 / 16:46

   מסכימה עם נילי, זה גם מאוד תלוי בסוג העבודה ובסגנון ש"נהוג" ללבוש שם, למשל בעולם העיצוב דווקא משהו שמדגים יצירתיות וקצת תעוזה כמו השרשראות שהזכרת יכול לעבוד לטובה. אבל בכללי – פוסט מעולה שהסב את תשומת לבי להרבה נקודות שלא חשבתי עליהן.

   • הילה בן חנוך-לוי 30/06/2018 / 16:58

    תודה רבה רבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *